Ako získavať viac záujemcov /klientov/ z Facebooku

Ako získavať viac záujemcov /klientov/ z Facebooku

Nemáš čas čítať celý článok? Zašleme ti ho v pdf, kedykoľvek sa môžeš k nemu vrátiť.
Peter,
Digital Marketing 

Zdieľaj s priateľmi...
Facebook je fascinujúca obrovská platforma a poskytuje mnoho možností a variant pre podporu každého biznisu.
Tu je niekoľko jednoduchých stratégií, ktoré sa dajú realizovať okamžite a prinášajú rýchle výsledky. Nechaj sa inšpirovať.
Facebook je fascinujúce platforma pre podporu každého biznisu

Ako využiť Facebook pre rast biznisu

1. Publikovanie do Facebook skupín

Je to jedna z najznámejších a najpoužívanejších stratégií.

Výhody:
- Facebook skupiny sú hotové biznis segmenty. Tak si vieš nájsť a presne zacieliť na ten segment, o ktorý máš záujem.

- V skupinách môže byť sústredené veľké množstvo ľudí a tak nemusíš strácať čas dlhodobým budovaním komunity na svojom profile. Napríklad ak publikuješ do 50 skupín denne a priemerný počet členov v skupine je tisíc, každý deň môžeš svojimi príspevkami osloviť 50 tisíc ľudí vo svojom segmente, čo je slušné. Za mesiac je to 1,5 milióna zhliadnutí tvojich príspevkov. Ak by si to chcel dosiahnuť na svojej fanpage, bude ti to trvať mesiace, kým sa dopracuješ k podobným číslam, ak vôbec.


Nevýhody?
Samozrejme publikovanie do skupín má aj svoje nevýhody. Jednou z nich je časová náročnosť pri manuálnom zadávaní príspevkov. Môžeš si to však zjednodušiť a všetko automatizovať.
Pozri, ako na to>

Pozor!
Treba si dávať pozor na kvantitu publikovania. Facebook znížil hranicu pre množstvo príspevkov, ktoré môžeš publikovať. Treba začať s malým počtom príspevkov a postupne zvyšovať. Výsledný limit odporúčam max. do 50 skupín denne na jeden profil.

Napriek niektorým nevýhodám je publikovanie do Facebook skupín jedna z najjednoduchších stratégií ako okamžite a z nuly naštartovať biznis na Facebooku.
Facebook skupiny sústreďujú veľké množstvo ľudí a vytvárajú hotové biznis segmenty

2. Topovanie príspevkov v skupinách

Topovanie /Bumping/ je jednoduchá stratégia, ako svoj starší príspevok v skupine dostať znovu na prvé miesto, aby ho videlo čo najviac ľudí.

Publikované príspevky v skupine majú krátku životnosť. Aby si nemusel neustále publikovať nové príspevky do tej istej skupiny /a tak si znižoval limit akceptovaný Facebookom/, jednoduchšie je svoj starší príspevok znovu dostať na prvé miesto.

Technika je jednoduchá:
K svojmu starému príspevku pridáš komentár a príspevok sa dostane znovu na prvé miesto v skupine. Komentárom len doplníš informácie už publikované. Alebo môžeš svoj komentár hneď vymazať a príspevok bude bez komentára, ale stále sa dostane na prvé miesto v skupine. Je to jednoduché a získaš tým omnoho viac zhliadnutí.

Nevýhody?
Nevýhodou je opäť časová náročnosť pri manuálnom zadávaní komentárov. Môžeš si to však zjednodušiť a všetko automatizovať. V aplikácii Massplannner je to jednoduché a rýchle.

Topovanie znovu vráti tvoj starý príspevok na prvé miesto

3. Vytváranie priateľov v skupinách

Táto stratégia je založená na myšlienke, vytvoriť čo najrýchlejšie vlastnú komunitu /priatelia/ na vlastnom profile vo svojom biznis segmente.

Vlastná komunita prináša omnoho lepšie biznis výsledky, ako len publikovanie do skupín, pretože si vytváraš s vlastnou komunitou dlhodobý vzťah. Aby to ale naozaj prinášalo biznis výsledky, komunita /priatelia/ sa nesmie vytvárať náhodne, ale musíš sa zamerať na jeden biznis segment, ktorý ťa zaujíma.

Vytvorenie vlastnej komunity trvá dlhší čas. Ako to urýchliť?

Využi Facebook skupiny v tvojom segmente a pozvi členov skupiny, aby sa stali tvojimi priateľmi.
Výhodou je, že si rýchlo vytvoríš dobre segmentovanú komunitu.

Samozrejme na vlastnom profile si limitovaný počtom priateľov 5 tisíc. Ale ak spravuješ napríklad 5 profilov a v každom budeš mať cca 5 tísíc priateľov, máš vytvorenú komunitu cca 25 tisíc ľudí a s takou komunitou sa už dá robiť slušný biznis.


Treba mať na pamäti, že Facebook oficiálne neumožňuje vytvárať viac profilov na jednu osobu. Tak isto osobný profil je určený len pre nekomerčné aktivity. Treba sa s tým vedieť vysporiadať.


Pozor!
Ako pri všetkých aktivitách na Facebooku, treba začať pomaly. Napr. 10 žiadostí o priateľstvo za deň. Postupne to môžeš zvyšovať aj na 50 žiadostí za deň.

Nevýhody?
Ako vždy, najväčšou nevýhodu je časová náročnosť pri pozývaní priateľov. Môžeš si to však zjednodušiť a všetko automatizovať. V aplikácii Massplannner je to jednoduché, rýchle a úplne automatické.
Vlastná komunita prináša dlhodobo lepšie výsledky

4. Budovanie biznisu na vlastnom profile, alebo fanpage

Veľa ľudí nechce budovať biznis na svojom profile, pretože ho používa najmä na súkromné účely. Súkromná komunita /priatelia/ a biznis komunita môžu byť dva úplne odlišné segmenty a nie vždy je to vhodné miešať dohromady.

V takom prípade je ideálne vytvoriť si iný profil zameraný na biznis, alebo vytvoriť si fanpage. 
Vytváranie komunity na tomto biznis profile môže prebiehať podľa predchádzajúcej stratégie /3/.

Môžeš si vytvoriť aj viac biznis profilov a tak znásobíš svoj biznis. Napríklad ak máš 10 profilov a v nich 5 tisíc priateľov, máš vytvorenú komunitu cca 50 tisíc ľudí vo svojom segmente. Ak profil dosiahne svoj strop, môžeš ho transformovať na fanpage /zníži sa tak ale dosah tvojich príspevkov/.
 

Čo publikovať? Ako vytvoriť úspešnú obsahovú stratégiu?

Okrem publikovania a budovania komunity je dôležité mať predstavu aj o obsahovej stratégii.
Obsahová stratégia je rovnako dôležitá, ak nie dôležitejšia, ako stratégia pre publikovanie

Čo publikovať? Humorné videá s domácimi miláčikmi? To asi biznisu veľmi nepomôže /aj keď to môže získať odozvu/.

Obsahová stratégia súvisí s tým, akú komunity chceš vytvoriť a čo má komunita od teba očakávať. Ak to má prinášať biznis výsledky, musí to byť prepojené s tvojím biznisom /žiadne mačky a psy/. Pozor, to neznamená ponúkať a predávať. To znamená inšpirovať, motivovať, vzdelávať...

Pri tvorbe obsahovej stratégie si musíš odpovedať na niekoľko otázok:

- Chcem propagovať konkrétne produkty a služby, alebo vlastnú značku, vlastné myšlienky a riešenia?

- Chcem publikovať stále tie isté bezduché reklamy, alebo zaujímavé, inšpirujúce a chytľavé myšlienky?

- Chcem budovať komunitu priateľov tým, že budem uverejňovať humorné príspevky s mačkami a psami, alebo zaujímavé myšlienky z môjho biznisu, ktoré moju komunitu obohatia?

Obsahová stratégia je dôležitá, pretože ak budeš publikovať hlúposti, tvoj biznis výsledok bude 0.
Obsah je klúč k úspechu

Niekoľko tipov pre obsahovú stratégiu

1. Nepropaguj produkty a služby, je to nudné a nikoho to nezaujíma. Vo svojich postoch inšpiruj, ukazuj riešenia na problémy, ktoré tvoje publikum pociťuje ako problém.

2. Nepredávaj cudzie produkty, buduj svoju značku, propaguj svoje myšlienky a ich užitočnosť. Z dlhodobého hľadiska je to omnoho výhodnejšie.

3. Nepredávaj hneď, buď trpezlivý, posty využi len pre získanie pozornosti a záujmu. Následne záujemcu priveď na vlastnú web stránku a získaj email kontakt pre opakovanú komunikáciu.

Prečo je výhodnejšie propagovať svoju značku, svoje myšlienky a nie hotové produkty?

Produkty prichádzajú a odchádzajú. Ak budeš propagovať jeden týždeň jeden produkt a druhý týždeň niečo iné, tvoja dôveryhodnosť bude nízka a tvoja komunita sa rozpadne. Ak však budeš kontinuálne propagovať jednu ucelenú strategickú myšlienku /napríklad ak si výživový poradca propaguješ zdravý životný štýl a všetko čo k tomu patrí/ je jedno o akých produktoch budeš hovoriť, všetko smeruje k jednému cieľu a jednotlivé produkty sú len nástrojom, ktoré vedú k tomu cieľu. To ti umožní pružne meniť a obmieňať svoje portfólio prirodzene, bez toho aby to pôsobilo na tvoju komunitu negatívne.


Samozrejme, ak sa zrazu z výživového poradcu staneš napríklad realitným maklérom, svoju komunitu, ktorú si dlhodobo budoval nemôžeš zrazu oslovovať s úplne inou témou. Musíš nájsť prirodzené premostenie a možno sa pri tom aj zapotíš. Je to jednoducho iný biznis segment.

Preto je ideálne hneď na začiatku ujasniť si, akú značku, myšlienku, stratégiu budeš budovať a potom v tom vytrvať.
Nepredávaj cudzie produkty, ale vlastné riešenia
Na záver ešte jedna skúsenosť.

Veľakrát sa stretávam s tým, že niekto publikuje pravidelne na svoj profil, alebo do skupín, ale výsledky neprichádzajú, alebo sú veľmi slabé. Potom je z toho ten človek sklamaný a úplne zanevrie na online marketing.

Niekto iný zase prezentuje, že má obrovské úspechy dosiahnuté online a zarába státisíce euro mesačne.

Prečo je to tak?

Pretože ten prvý uvažuje v malom rozsahu. Má pocit, že ak osloví 5 ľudí so svojím projektom, mal by automaticky získať niekoľkých klientov. Bohužiaľ, takto to nefunguje.


Ten druhý vie, že na to, aby získal aspoň jedného klienta, musí získať minimálne 20 email kontaktov /pre opakovanú komunikáciu/ a na to, aby ich získal musí osloviť možno aj sto ľudí. Sústredí sa teda na kvantitu. Na získanie maximálnej návštevnosti na svoju web stránku. Využije všetky aplikácie a možnosti, ktoré sú k dispozíci a ktoré mu to uľahčia a systematicky buduje a rozširuje svoj biznis. Výsledkom sú potom státisíce eur na bankovom účte.

Veľa ľudí totiž zabúda, že online marketing je o masovosti. Publikovať príspevky na profil kde je 100 priateľov je takmer o ničom. Tak isto publikovať do 5 skupín denne, neprinesie takmer žiadne výsledky.
Rovnako je to aj s email marketingom. Ak máš databázu 100 emailov, tvoje výsledku budú malé alebo takmer žiadne.


Kľučom k úspechu je kvantita v kombinácii s kvalitou. To znamená osloviť maximálny počet ľudí v segmente /nie stovky, ale tisíce, ideálne desaťtisíce/, na svojom Facebook profile, vo Facebook skupinách, na iných sociálnych sieťach, email marketingom atď. A zaujať ich kvalitným obsahom.
Kvantita je nevyhnutná pre dosahovanie vysledkov 

Ako začať z nuly

Ako začať, keď nemám žiadnu komunitu, žiaden email kontakt, a len pár priateľov na Facebooku?

Možností je neúrekom, napríklad:


1/ Začni publikovať do Facebook skupín, výsledky sa rýchle dostavia a to ťa nakopne a bude ďalej motivovať. Nezabudni ale na kvantitu, využi všetky možné aplikácie a automatizuj celý proces, aby ťa to neprestalo baviť.

2/ Nespoliehaj sa len na Facebook skupiny, začni si vytvárať vlastnú komunitu na jednom, alebo viac profiloch /alebo fanpage/. Využi skupiny vo svojom segmente a získavaj z nich priateľov. Rozširuj svoju komunitu. Publikuj kvalitné príspevky, ktoré inšpirujú. Ak nemáš vlastné príspevky využi príspevky z rôznych blogov vo svojom segmente, je ich neúrekom. Ak sa zaoberáš biznisom, môžeš využiť blog digitalsmartincome.com a zdielať všetko, čo na ňom nájdeš.


3/ Vytvor si web stránku a aktívne získavaj email kontakty. Email databáza je najväčšie bohatstvo na internete. Návštevnosť na web stránku privádzaj z Facebook skupín, aj zo svojho profilu. Na začiatku sa nezameriavaj na predaj, ale na budovanie komunity. Čím väčšia komunita, tým väčšie budúce predaje.

4/ Nepredávaj hneď, ale využi silu email marketingu na postupné zohriatie svojich kontaktov a predávaj až následne. Netlač, ale inšpiruj. Nepredávaj produkty, ale sny. Ukazuj výsledky, benefity, riešenia.

Potrebuješ bezplatne poradiť? klikni na virtuálny asistent>
Potrebuješ podrobný videonávod v slovenčine, podľa ktorého je nastavenie Massplannera hračkou? Pozri sem>

Záver

Je mnoho spôsobov, ako využívať Facebook pre biznis. Toto je len niekoľko príkladov ktoré sa dajú použiť. Ideálne je využiť maximum z jednotlivých možností, ktoré Facebook poskytuje a skombinovať všetko do jednej ucelenej stratégie.
Už zajtra môžeš mať prvé výsledky, preto neváhaj a pusti sa do toho.
V dnešnom svete sú k dispozícii nástroje a postupy, kde aj človek bez skúseností dokáže všetko vytvoriť a nastaviť aj za niekoľko hodín. Pusti sa do toho, online svet je úžasný a plný neobmedzených príležitostí>
Páčil sa ti príspevok? ... zdieľaj s priateľmi ...
Ako sa ti darí na Facebooku? S čím máš najväčšie problémy? Aké výsledky dosahuješ? Rád by som si prečítal tvoje skúsenosti a aj ťažkosti s online biznisom, napíš ich do komentára nižšie:
Zobraz komentáre ...

Komentár

Zatiaľ nikto nenapísal komentár, buď prvý!

Pridaj komentár

Zdieľaj s priateľmi...

Chceš získavať horúce tipy?

... nechaj sa inšpirovať a naštartuj svoj online príjem! Je to zadarmo...
Chcem tipy!
Cheš naštartovať online príjem rýchlo?
Využi naše prémiové aplikácie a návody pre raketový štart k online úspechu.

Potrebuješ bezplatne poradiť? 
Chcem tipy!
Predtým než odídeš...
 

Stiahni si článok v PDF a vytvor si online sprievodcu!


Stiahni si článok, vrátiš sa k nemu neskôr, kedykoľvek a kdekoľvek. Je to zadarmo. Poskladaj si články do jedného kompletného sprievodcu a už sa nikdy nestratíš v online svete.
Áno, chcem PDF!